Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU
İstanbul’da Rinoplasti

İstanbul’da Rinoplasti

Rino (burun) ve plasti (şekil veya form vermek) kelimelerinin birleşiminden oluşan rinoplasti tıbbi terimi, “buruna şekil vermek” ve “burun estetiği” anlamına gelmektedir. Rinoplastide temel amaç, kişinin yüz yapısına ve estetik normlara uygun bir şekil elde etmektir. Burun estetiği ile kişinin burun görünümü ve fonksiyonu iyileştirilir. Bu sayede kişi hem daha rahat nefes alır hem de estetik burun görünümü sayesinde kendini daha özgüvenli hisseder.

Rinoplasti Nasıl Yapılır ?

Rinoplasti genel ismi ile anılan burun estetiği ameliyatlarında; “Kapalı” ve “Açık” olmak üzere iki farklı teknik kullanılır. Açık rinoplastide; burun ucunda, burun deliklerinin arasında bulunan bölge “Λ” şeklinde kesilerek operasyon yapılır. Kapalı rinoplastide ise müdahale, burun ucu kesilmeden, burun deliklerinden içeri girilerek yapılır ve kesi işlemleri tamamen burnun iç kısmında yapılır.

Açık rinoplasti, görüş açıklığı sebebiyle cerrahi müdahale açısından daha zahmetsiz olsa da ameliyat sonrası kalan iz, olunan estetik ameliyatı ele vermektedir. Kapalı rinoplasti zor bir teknik olmakla birlikte, tüm müdahalenin burun içerisinden yapılması nedeniyle burun dışında hiçbir iz bırakmamakta, burun ucuna gelen damar, sinir ve ligamanları korumaktadır. Rinoplasti ameliyatından önce hastanın görüntüsü alınarak, hastanın talepleri ve doktorun gereksinimleri ışığında, iki boyutlu simülasyonlar kullanılarak, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır. Burundaki fizyolojik probleme ve yapılması planlanan değişikliklere göre süre değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saatlik bir süre zarfında ameliyat tamamlanır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Müdahale sonrasında, hastanın durumuna göre, aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olunur.

Rinoplasti Hangi Durumlarda Yapılmaktadır ?

Rinoplasti; burunlarının şeklinden, görünüşünden ya da boyutlarından memnun olmayan kişiler için bir çözüm aracı olmakla birlikte, yaralanma ve deformasyon yaşayan kişilerin burun fonksiyonlarını iyileştirmek veya solunum problemi yaşayan kişilere sağlıklı çözümler sunmak için de tercih edilen bir cerrahi müdahale yöntemidir. Müdahalenin genel amacı; yüz yapısı ile birlikte cilt tipini ve dokusunu da göz önünde bulundurarak, burnun işlevselliğini ve görünümünü yenileştirmektir.

Genel olarak; nefes alıp verirken yaşanan zorluklar ile bunun sonucunda meydana gelen uyku bozukluklarının ortadan kaldırılması, burun boyutunun küçültülmesi, burun boyunun kısaltılması, burun deliklerinin büyüklüğünün ve şeklinin düzeltilmesi, kemerli yapıdaki burnun düzeltilmesi, asimetrik görüntünün düzeltilmesi, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi istekleri en sık görülen rinoplasti talepleridir.

Estetik talepler sonucu yapılan rinoplasti ameliyatları, büyük çoğunlukla kişisel tercihlerden kaynaklanmaktadırlar.  Orantısız ve genel kabule göre çirkin bir burnu olup görünümünden memnun olan insanlar olduğu gibi, normal görünümlü bir burna sahip olmasına rağmen farklı bir görüntüye sahip olmak isteyen insanlar da bulunmaktadır. Neticede rinoplasti ameliyatları, fizyolojik sağlık sorunları ya da kişisel tercihler nedeniyle yaygın olarak yapılan operasyonlardır.

Rinoplastide Yaş Sınırı Var Mıdır ?

Henüz fizyolojik gelişimini tamamlamamış olan genç erişkinler ile gençlerde, büyüme devem etmekte ve yüzün de büyümesiyle burnun görünüşü ile işlevi değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca rinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığından, genç yaşta bu uygulamaya maruz kalmaları hem çocuk hem de aile açısından çok büyük bir stres kaynağı olmaktadır. Doktorun gerekli görmesi ve acil vakalar dışında, rinoplasti ameliyatlarının kızlarda 15-16 yaşından sonra, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra yapılması genel bir kabul olarak uygulanmaktadır.

Rinoplasti İyileşme Süreci

Rinoplasti ameliyatından sonra iyileşme süreci için biraz sabırlı olunması gerekir. Rinoplasti ameliyatının tamamen iyileşmesi 6 ay ila 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Ameliyattan sonra hastalar 6 - 8 saat hastanede kaldıktan sonra taburcu edilerek eve gönderilirler. Ancak bazı hastalar bir gün sonra taburcu edilebilirler. Rinoplasti ameliyatından sonraki 4-6 saatlik sürede hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Ameliyat sonrası erken iyileşme döneminde beslenmek için sulu gıdalar tüketilmesi gerekir. Bu süreçte şiddetli ağrı olmaz. Hafif düzeyde ağrı olduğu durumlarda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası 2 günlük süreçte hafif kanlı sızı görülebilmektedir. 10 gün sonra doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Yüzde meydana gelen şişlikler 3 - 5 gün içerisinde azalmaktadır.

Rinoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul’da Rinoplasti Fiyatları (Güncel Rinoplasti Fiyatları)

İstanbul’a dünyanın dört bir yanından rinoplasti ameliyatı için gelen hastalar, güncel burun estetiği fiyatlarını merak etmektedir. En fazla yapılan estetik ameliyat olan rinoplastinin fiyatları birçok faktöre göre değişmektedir. Bu nedenle rinoplasti fiyatları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Rinoplasti ameliyatının fiyatları; operasyonu yapacak olan cerrahın tecrübesine ve operasyonun yapıldığı tıbbi merkeze göre değişmektedir. Eğer burnunuzun görünümünden memnun değilseniz ya da burnunuzda yapısal bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız rinoplasti ameliyatını düşünebilirsiniz. Güncel rinoplasti fiyatları ve rinoplasti süreci hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz tedavi olmayı düşündüğünüz klinikle iletişime geçebilirsiniz.

 

Diğer Blog Yazılarını İncele

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp