Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Kapalı Rinoplasti

Kapalı Rinoplasti

Rino (burun) ve plasti (şekil veya form vermek) kelimelerinin birleşiminden oluşan rinoplasti tıbbi terimi, “buruna şekil vermek” ve “burun estetiği” anlamına gelmektedir.

Rinoplasti genel ismi ile anılan burun estetiği ameliyatlarında; “Kapalı” ve “Açık” olmak üzere iki farklı teknik kullanılır. Açık rinoplastide; burun ucunda, burun deliklerinin arasında bulunan bölge “Λ” şeklinde kesilerek operasyon yapılır. Kapalı rinoplastide ise müdahale, burun ucu kesilmeden, burun deliklerinden içeri girilerek yapılır ve kesi işlemleri tamamen burnun iç kısmında yapılır.

Kapalı Rinoplasti

Açık rinoplasti, görüş açıklığı sebebiyle cerrahi müdahale açısından daha zahmetsiz olsa da ameliyat sonrası kalan iz, olunan estetik ameliyatı ele vermektedir. Kapalı rinoplasti zor bir teknik olmakla birlikte, tüm müdahalenin burun içerisinden yapılması nedeniyle burun dışında hiçbir iz bırakmamakta, burun ucuna gelen damar, sinir ve ligamanları korumaktadır. Rinoplasti ameliyatından önce hastanın görüntüsü alınarak, hastanın talepleri ve doktorun gereksinimleri ışığında, iki boyutlu simülasyonlar kullanılarak, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır. Burundaki fizyolojik probleme ve yapılması planlanan değişikliklere göre süre değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saatlik bir süre zarfında ameliyat tamamlanır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Müdahale sonrasında, hastanın durumuna göre, aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olunur.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Rinoplasti; burunlarının şeklinden, görünüşünden ya da boyutlarından memnun olmayan kişiler için bir çözüm aracı olmakla birlikte, yaralanma ve deformasyon yaşayan kişilerin burun fonksiyonlarını iyileştirmek veya solunum problemi yaşayan kişilere sağlıklı çözümler sunmak için de tercih edilen bir cerrahi müdahale yöntemidir. Müdahalenin genel amacı; yüz yapısı ile birlikte cilt tipini ve dokusunu da göz önünde bulundurarak, burnun işlevselliğini ve görünümünü yenileştirmektir.

Genel olarak; nefes alıp verirken yaşanan zorluklar ile bunun sonucunda meydana gelen uyku bozukluklarının ortadan kaldırılması, burun boyutunun küçültülmesi, burun boyunun kısaltılması, burun deliklerinin büyüklüğünün ve şeklinin düzeltilmesi, kemerli yapıdaki burnun düzeltilmesi, asimetrik görüntünün düzeltilmesi, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi istekleri en sık görülen rinoplasti talepleridir.

Estetik talepler sonucu yapılan rinoplasti ameliyatları, büyük çoğunlukla kişisel tercihlerden kaynaklanmaktadırlar.  Orantısız ve genel kabule göre çirkin bir burnu olup görünümünden memnun olan insanlar olduğu gibi, normal görünümlü bir burna sahip olmasına rağmen farklı bir görüntüye sahip olmak isteyen insanlar da bulunmaktadır. Neticede rinoplasti ameliyatları, fizyolojik sağlık sorunları ya da kişisel tercihler nedeniyle yaygın olarak yapılan operasyonlardır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var mıdır?

Henüz fizyolojik gelişimini tamamlamamış olan genç erişkinler ile gençlerde, büyüme devem etmekte ve yüzün de büyümesiyle burnun görünüşü ile işlevi değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca rinoplasti ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığından, genç yaşta bu uygulamaya maruz kalmaları hem çocuk hem de aile açısından çok büyük bir stres kaynağı olmaktadır. Doktorun gerekli görmesi ve acil vakalar dışında, rinoplasti ameliyatlarının kızlarda 15-16 yaşından sonra, erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra yapılması genel bir kabul olarak uygulanmaktadır.

Kapalı Rinoplasti Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Rinoplasti ameliyatı, ağrılı bir ameliyat değildir. Son yıllarda özellikle ameliyathane malzemelerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile ameliyat sonrası hissedilen ağrılar minimum düzeye indirilmiştir. Yine de her hastanın psikolojik ve fizyolojik durumuna göre ağrı eşiği değişkenlik göstermektedir. Ağrıları azaltmak için ilk birkaç gün yarı dik bir şekilde istirahat edilmeli, mümkün olduğunca eğilmeden hareket etmek gerekmektedir.

Gelişen teknoloji ve tıbbi ekipmanlar nedeniyle ameliyat sonrasında tampona olan ihtiyaç günden güne azalmıştır. Yaygın olarak; içerisinde hastanın nefes alabilmesine olanak sağlayan hava deliklerinin olduğu silikon splintler kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulama esnasında, müdahale edilen kemik içinden ve kemik çevresindeki yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarında toplanırlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında üst ve alt göz kapaklarında yer yer morarma ve şişmeler görünür. Morarma ve şişmenin olması hastanın ağrısı olduğu anlamına gelmez. Morarma ve şişme modern cerrahi aletler (piezo cerrahi, tur, motor) kullanılmaya başladıktan sonra minimum düzeyde görülmekte olup ortalama bir hafta sonra kaybolmaktadır. Morarmaya neden olan diğer bir neden ise hastanın cilt yapısının morarmaya yatkın olmasıdır. Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz da fazla görülmektedir.

Operasyon günü ya da ertesi gün taburcu olmayı müteakip, iki-üç gün sonra silikon splintler çıkarılır. Bu süre sonunda, baş bölgesi ıslatılmadan sadece vücudu yıkayacak şekilde duş alınabilir. Bir hafta içerisinde burna yerleştirilmiş olan ateller alınır ve bantlar yapıştırılır. Bu süreçte normal duş alınabilir. Onuncu günde ise bantlar çıkarılır. Kapalı rinoplastide; burun içine atılan dikişler 15-20 gün içerisinde kendiliğinden dökülür. Ameliyattan 15 gün sonra havuz ya da denize girilebilir. Daha sonra doktor tarafından yürütülecek kontrol süreci başlar.

İkinci günden sonra yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir. Onuncu günde bant ve atellerin çıkarılmasıyla normal günlük yaşama dönülür, uçağa binilebilir. Göz altı veya göz üstü kapaklarda morarmalar geçmediği sürece güneşe çıkılmaz, çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka şapka kullanılır. Ancak en az 2 ay süresince gözlük kullanılmamalıdır. Bu süre, duruma göre 6 aya çıkabilir.

Kapalı Rinoplasti Fiyatı Ne Kadardır?

Her vaka ve durum için ayrı bir tanı ve tedavi söz konusu olduğundan, kapalı rinoplasti fiyatı hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Eğer siz de burnunuz nedeniyle solunum güçlüğü çekiyor, yapısal problemler yaşıyorsanız ya da burnunuzun görünümünden memnun değilseniz iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Kapalı Rinoplasti Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
10 Gün
Hassasiyet Süresi 10 Gün
Ömür Boyu
Kalıcılık Süresi Ömür Boyu
2.5 Saat
İşlem Süresi 2.5 Saat
10 Gün Sonra
İşe Ne Zaman Dönülür 10 Gün Sonra
Genel Anestezi
Anestezi Genel Anestezi
20 Gün
Tam İyileşme Süresi 20 Gün
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp