Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Letdown-Pushdown Rinoplasti

Letdown-Pushdown Rinoplasti

Rinoplasti uygulamalarından birisi olan Letdown rinoplasti (düşürme) tekniği, özellikle hafif kemerli burun yapısının normal bir görünüme kavuşturulması maksadıyla uygulanan bir tekniktir.

Operasyon esnasında burun sırtı kemiğinin doğal yapısı bozulmadan, burun kemiğinin yan duvarlarından kemik çıkarılarak, burun sırtı kemiği katmanlar şeklinde aşağı düşürülür.

Letdown-Pushdown Rinoplasti

Bu uygulamada burun sırtının doğallığı bozulmadığından, burundan yansıyan ışık ve gölgelerde değişme olmaz, doğallık korunur. Aslında 1970’li yıllarda uygulanan ve daha sonra bir süreliğine terk edilen pushdown rinoplasti tekniğinin günümüzde küçük farklılıklarla revize edilerek yeniden kullanılmasıdır. Bu teknikle burun yapısının doğallığı korunarak estetik bir görünüşe sahip olunmaktadır.

Letdown Rinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Normal rinoplasti ameliyatlarında; burun sırtı kemiği ve / veya kıkırdak dışarı alınır, kemerli kısım kemiğin üst kısmından kırılarak ya da törpülenerek ayrılır. Bu uygulama, doğal olarak burun sırtı anatomik yapısının bozulmasına neden olur.

Letdown rinoplasti ameliyatında ise burun sırtı kemiği veya kıkırdak dışarı alınmamakta, burun sırtı kemiğinin alt tarafından, genellikle de yan duvarlardan parça çıkartılmakta, üst kısımdaki kemer bu şekilde aşağı taşınarak yok edilmektedir. Fazlalık çıkartıldıktan sonra doğallığını koruyan burun sırtı kemiği, aşağı düşürülerek burun boşluğuna yerleştirilir. Bu şekilde doğal burun çatısı bozulmadan burun şekillendirilir, kaş-burun estetik hattı korunur, burun çatısının cerrah tarafından yeniden şekillendirilmesi sonucunda oluşması muhtemel görüntü bozukluklarının önüne geçilmiş olur. Sadece kemikteki ya da kıkırdaktaki fazlalığın alınarak çatının burun boşluğu içerisinde hareket ettirilmesi sonucu sırt kemiği, kıkırdak ve dokular arasındaki normal ilişki bozulmadan korunur, hava yolu daralmaz, cerraha operasyon serbestisi sağlar.

Pushdown Rinoplasti nedir?

Rinoplasti uygulamalarından diğeri ise pushdown rinoplasti (aşağı itme / bastırma) tekniğidir. Letdown rinoplasti tekniğinde olduğu gibi hafif kemerli burun yapısının normal bir görünüme kavuşturulması maksadıyla uygulanan bir tekniktir. Operasyon esnasında burun sırtı kemiğinin doğal yapısı bozulmadan, burun kemiğinden kemik çıkarmadan, burun sırtı kemiği burun boşluğunda aşağı doğru bastırılır. Bu uygulamada da burun sırtının doğallığı bozulmadığından, burundan yansıyan ışık ve gölgelerde değişme olmaz, doğallık korunur.

İlk uygulamaları 1970’li yıllarda görülmüştür. Günümüzde küçük farklılıklarla revize edilerek Letdown rinoplasti tekniği olarak yeniden kullanılmaktadır. Çünkü pushdown rinoplasti tekniği sınırlamalara sahiptir. Sırt kemiğinin aşağıya doğru bastırılması limiti, burun boşluğunun büyüklüğüyle sınırlanmıştır. Ayrıca kemik yapısında azalma olmadan yer değiştirme, hava yolunun daralmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle kemik ya da kıkırdak çıkararak yapılan Letdown rinoplasti tekniği, hareket serbestisi ve şekillendirme açısından cerraha avantaj sağlamaktadır. Bu teknikle de burun yapısının doğallığı korunarak estetik bir görünüşe sahip olunmaktadır.

Pushdown Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pushdown rinoplasti ameliyatında da burun sırtı kemiği veya kıkırdak dışarı alınmamakta, burun sırtı kemiğinin alt tarafı burun içinden kesilerek kemik ya da kıkırdak çıkartılmadan aşağı bastırılarak burun boşluğuna yerleştirilmektedir. Bu şekilde doğal burun çatısı bozulmadan burun şekillendirilir, kaş-burun estetik hattı korunur, burun çatısının cerrah tarafından yeniden şekillendirilmesi sonucun oluşması muhtemel görüntü bozukluklarının önüne geçilmiş olur.

Gelişen teknoloji ve tıbbi ekipmanlar nedeniyle ameliyat sonrasında gerek Letdown rinoplasti gerekse Pushdown rinoplasti tekniğinde tampona olan ihtiyaç günden güne azalmıştır. Yaygın olarak; içerisinde hastanın nefes alabilmesine olanak sağlayan hava deliklerinin olduğu silikon splintler kullanılmaya başlanmıştır.

Uygulama esnasında, müdahale edilen kemik içinden ve kemik çevresindeki yumuşak dokulardan sızan kan, gözaltı çukurlarında toplanırlar. Bu nedenle ameliyat sonrasında üst ve alt göz kapaklarında yer yer morarma ve şişmeler görünür. Morarma ve şişmenin olması hastanın ağrısı olduğu anlamına gelmez. Morarma ve şişme modern cerrahi aletler (piezo cerrahi, tur, motor) kullanılmaya başladıktan sonra minimum düzeyde görülmekte olup ortalama bir hafta sonra kaybolmaktadır. Morarmaya neden olan diğer bir neden ise hastanın cilt yapısının morarmaya yatkın olmasıdır. Özellikle beyaz tenli kişilerde ameliyat sonrası morluk biraz da fazla görülmektedir.

Operasyon günü ya da ertesi gün taburcu olmayı müteakip iki-üç gün sonra silikon splintler çıkarılır. Bu süre sonunda, baş bölgesi ıslatılmadan sadece vücudu yıkayacak şekilde duş alınabilir. Bir hafta içerisinde burna yerleştirilmiş olan ateller alınır ve bantlar yapıştırılır. Bu süreçte normal duş alınabilir. Onuncu günde ise bantlar çıkarılır. Burun içine atılan dikişler 15-20 gün içerisinde kendiliğinden dökülür. Ameliyattan 15 gün sonra havuz ya da denize girilebilir. Daha sonra doktor tarafından yürütülecek kontrol süreci başlar.

İkinci günden sonra yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir. Onuncu günde bant ve atellerin çıkarılmasıyla normal günlük yaşama dönülür, uçağa binilebilir. Göz altı veya göz üstü kaplarda morarmalar geçmediği sürece güneşe çıkılmaz, çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka şapka kullanılır. Ancak en az 2 ay süresince gözlük kullanılmamalıdır. Bu süre, duruma göre 6 aya çıkabilir.

Eğer siz burnunuzun kemerli yapısından memnun değilseniz Letdown rinoplasti ve Pushdown rinoplasti uygulamalarımız için iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Letdown-Pushdown Rinoplasti Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
2.5 Saat
İşlem Süresi 2.5 Saat
10 Gün Sonra
İşe Ne Zaman Dönülür 10 Gün Sonra
Genel Anestezi
Anestezi Genel Anestezi
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp