Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Profesyonel Ses Kullanıcılarının Problemleri

Profesyonel Ses Kullanıcılarının Problemleri

Günlük hayatta çok sık, ancak çoğu zaman yanlış anlamda kullanılan “profesyonel” kelimesinin iki anlamı vardır;

  • Meslek Açısından Profesyonel: Yaptığı işi hobi, eğlence ya da sosyal çevrede saygınlık kazanma gibi tasa ve kaygı içermeyen bir nedenle amatörce değil; geçimini sağlamak, iyi bir ücret alabilmek ve işini kaybetmemek maksadıyla yapan kişilere “profesyonel” denir.
  • Nitelik Açısından Profesyonel: Bir kazanç sağlasın ya da sağlamasın, yaptığı işi en iyi seviyede ve örnek gösterilebilecek bir düzeyde ustaca yapan kişilere “profesyonel” denir.

 

Profesyonel Ses Kullanıcılarının Problemleri

Ses ve tiyatro sanatçıları, oyuncular, politikacılar, öğretmenler, öğretim görevlileri, belletmenler, eğitmenler, antrenörler, çağrı merkezi çalışanları, spikerler, banko görevlileri, tezgâhtarlar, satış elemanları, din adamları, avukatlar gibi mesleğini sesiyle icra eden ya da mesleğini icra ederken kullandığı en önemli enstrümanı ses olan birçok meslek grubu, profesyonel ses kullanıcıları olarak kabul edilirler. Bu grupların bir kısmı yaptıkları işten ücret kazandıkları için profesyonel olarak kabul edilirken, bir kısmı ise nitelik yönünden profesyonel oldukları için mesleklerini yapabilen ve karşılığında kazanç elde eden kişilerdir.

Profesyonel Ses Kullanıcılarında Ses Bozuklukları (Disfoni) nelerdir?

Boğaz bölgesinde bulunan ses telleri, ses kutusu ve bunları içinde barındıran gırtlak bölgesinde meydana gelen problemler nedeniyle sesin düzensiz çıkışına Ses Bozukluğu (Disfoni) denir. Ses bir enerjidir. Ses telleri, titreştiklerinde enerji kazanarak sesi oluştururlar. Dolayısıyla sesin kullanılması, doğrudan ses telleri ile ilgilidir. Yanlış kullanılan ses, ses tellerinde nodül, polip, kist, kanser ya da felç gibi doku bozulmalarına, bu organik bozulmaların sonucunda ise ses bozukluğu oluşmasına neden olur.

Profesyonel ses kullanıcılarında görülen ses bozukluklarının bir kısmı çevresel etkenlerden ya da organik bazı hastalıklardan kaynaklansa da çoğunlukla sesin uzun süreli, yanlış tonlamayla ve zorlanarak kullanılmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Sesin uzun süreli ve yoğun olarak kullanılması tek başına ses bozukluklarına yol açtığı gibi, sesin yanlış kullanılması ve zorlanması da bu bozukluğun artmasına ve ciddi problemler oluşmasına sebep olmaktadır.

Seslerini normal düzeyde kullanan kişilerle profesyonel ses kullanıcılarının karşılaştıkları ses bozuklukları, genelde benzer veya aynı olsa da profesyonel ses kullanıcılarında problemin oluşma olasılığı ve mesleğe olan olumsuz etkiler daha fazladır. Nasıl sporcular sporcu olmayan insanlara oranla, kullandıkları ve zorladıkları kas, organ ve dokularda daha çok sakatlanma ya da yaralanma yaşıyorlarsa; profesyonel ses kullanıcılarının da ses bozuklukları yaşamaları o kadar doğaldır. Bununla birlikte sesin etkin olmadığı bir işte çalışan bir kişide ses kısılması, ses çatallaşması, ince sesle konuşma gibi ses bozuklukları çoğu zaman çevresindeki insanların dikkatini bile çekmeyip işlerini yapmaya engel olmazken, profesyonel ses kullanıcılarında daha çabuk fark edilir ve ilerledikçe mesleklerini yapmaya engel teşkil eder. Ayrıca profesyonel ses kullanıcılarının, seslerini dinlendirme imkânları diğer insanlara göre kısıtlı olduğundan, başlangıçta küçük görünen problem gittikçe büyümekte ve ciddi bir sağlık sorunu haline gelmektedir.

Ses bozukluğu yaşayan kişilerde genelde; ses kısılır, pürüzlü hale gelir, gergin çıkar, titrer, boğulur, düşük ya da yüksek çıkar, ses ile birlikte nefes alma hissedilir (havalı ses), ses anormal bir perdeye sahiptir, ses kaybı ya da zayıf ses görülür. Ayrıca konuşma esnasında daha fazla çaba gösterirler. Sesin uzun süre kullanılmasıyla yorgunluk hissedilir. Günün farklı dilimlerinde farklı ses kalitesi yaşanır. Nefes alıp verme hızlanır. Öksürük ve boğaz temizleme ihtiyacı artar. Boğaz ağrısı yaşanır. Belirti ve şikâyetler yalnız ya da birlikte görülebilir.

Profesyonel Ses Kullanıcılarında Ses Bozuklukları (Disfoni) Önleyici Tedbirler Nelerdir?

Aslında meslek yönünden profesyonel olan kişiler, nitelik yönünden de profesyonel oldukları takdirde iş güvencesine sahip olur ve daha iyi kazanırlar. Profesyonel ses kullanıcılarında nitelik olarak profesyonellik; sadece işlerini iyi yapmaları değil, aynı zamanda o işi yapmak için kullandıkları seslerini korumak ve kullanmak konusunda da hassas ve bilinçli olmaları anlamına gelmektedir. Bu nedenle ses bozukluklarını önlemenin ilk adımı farkındalıktır.
Maalesef profesyonel ses kullanıcılarının büyük çoğunluğu hayatları boyunca en yoğun şekilde kullandıkları seslerini doğru kullanma konusunda herhangi bir eğitim almamakta, bunun sonucu olarak da seslerini yanlış ve zorlayarak kullanmakta, bir ses problemi oluşup ileri seviyeye ulaşıncaya ve mesleklerini yapmaya engel oluncaya kadar da konunun ciddiyetini kavrayamamaktadırlar.

Profesyonel ses kullanıcıları, ses bozukluğu ve ses problemleri yönünden riskli grupta olduklarını bilerek sürekli seslerini dinlemeli ve seslerinde meydana gelecek değişiklikleri takip etmelidirler.

Günümüzde Ses Bozukluğu Skoru veya GRBAS Skalası gibi uygulaması kolay, ucuz ve kısa süre gerektiren çeşitli testler yapılarak; ses bozukluklarının günlük hayatı ne kadar etkilediği rahatlıkla tespit edilebilmekte, sesi doğru kullanıp kullanmadıkları konusunda profesyonel ses kullanıcıları bilgilendirilebilmekte ve ses bozukluğu tanılaması yapılabilmektedir. Herhangi bir ses bozukluğu yaşamayı beklemeden düzenli olarak bir kulak burun boğaz uzmanı kontrolünden geçmek yaşanabilecek problemleri asgari düzeye indirecektir.

Ses bozukluğuna neden olabilecek etkenlerin ortadan kaldırılması da çok önemlidir. Öncelikle sesin doğru kullanılabilmesi için ses eğitimi almak etkili olacaktır. Bununla birlikte sigara ve sigara dumanından uzak durmak, bol su tüketmek, ses istirahatı gibi günlük hayatta yapılacak küçük değişikler ile var olan reflü, alerji gibi hastalıkların tedavisine odaklanmak ses problemlerinin büyümesine engel olacaktır.

Profesyonel ses kullanıcısı olarak ses problemi yaşamamak ya da var olan ses bozukluğunuzu çözüme kavuşturmak istiyorsanız; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; ses bozukluklarının teşhisi ve tedavisi için kendisini adamış, en yeni teknolojiler ile donatılmış araç ve aparatları kullanan, özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Profesyonel Ses Kullanıcılarının Problemleri Hakkında Bilgiler

Hemen
İşe Ne Zaman Dönülür Hemen
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp