Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Ses İnceltme

Ses İnceltme

Ses bir enerjidir ve ses üreten kaynak titreştiğinde enerji kazanarak sesi oluşturur. İnsan sesi; akciğerler, soluk borusu üst kısmında bulunan gırtlak ve ağız – burun bölgesinin koordineli çalışması ile oluşur.

Solunum aşamasında (Respirasyon) akciğerlerden üflenen hava, soluk borusuna geçer ve gırtlakta bulunan ses tellerini titreterek ham sesin oluşmasını sağlar (Fonasyon). Ses telleri erkeklerde saniyede 100-150, kadınlarda saniyede 200-250, bebeklerde ise saniyede ortalama 400 kez titreşir.

Ses İnceltme

Gırtlakta oluşa ham ses boğaz, burun ve ağız boşluklarında şekillenerek kişiye özgü ses tonunu oluşturur (Rezonans). Oluşan ses tonu, artikülatör (sesletim) organlar olarak bilinen dudak, dişler, dil, damak, geniz boşluğu, gırtlak, yutak ve burun tarafından biçimlendirilerek konuşma seslerine dönüştürülür (Artikülasyon).

Ses Yüksekliği Nedir?

Sesin; yükseklik, şiddet ve tını olmak üzere 3 özelliği vardır. Sesin ince veya kalın olarak nitelendirilmesine sebep olan ses özelliği, sesin yüksekliğidir (ses perdesi). Eğer ses dalgalarının frekansı yüksekse ses ince, düşükse ses kalındır. Sesin yüksekliği ses tellerinin 3 ayrı niteliğine bağlıdır:

  • Ses Tellerinin Boyu: Ses Tellerinin Boyu Kısaldıkça Titreşim Miktarı Ve Frekansı Artar. Frekansı Arttığı Için De Ses Incelir.
  • Ses Tellerinin Kalınlığı: Ses Telleri Inceldikçe Titreşim Miktarı Ve Frekansı Artar. Ses Incelir.
  • Ses Tellerinin Gerginliği: Ses Telleri Gerildikçe Titreşim Miktarı Ve Frekansı Artar. Ses Incelir.

Sesin temel frekansının sağlıklı erkeklerde 120 Hz’in altında, sağlıklı kadınlarda ise 150 Hz.’in üstünde olması beklenmektedir.

Ses İnceltme nedir?

İnsanların birçoğu; cinsiyet, statü ya da fiziksel özelliklerine uygun olmayan ses tonlarını estetik müdahalelerle değiştirmek isterler. Özellikle cinsiyet değiştiren bireyler, hormonsal problemi olan ya da önceki dönemde hormon tedavisi gören kadınlar ile küçük yaştan itibaren sigara kullanımı nedeniyle sesi kalınlaşan kadınlar; sosyal ya da psikolojik problemlerini aşabilmek maksadıyla seslerini inceltmek istemektedirler. Buna ilaveten meslek grupları içerisinde spiker, sunucu ve seslendirme sanatçısı olmak isteyen kişiler, siyasiler, yönetici adayları ile öğretim üyeleri sıklıkla ses estetiği talebinde bulunmaktadırlar.

Tıp alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak insan sesinin yüksekliği, uygulanan bir kısım cerrahi müdahalelerle değiştirilebilmektedir. Bu operasyonlar esnasında ağız içinden müdahale ya da boyun kısmında yapılan küçük kesiler (inzisyon) aracılığıyla ses tellerinde istenilen değişiklik yapılabilmekte ve ses yeniden yapılandırılmaktadır.İnsan sesinin inceltilebilmesi için ses tellerini kısaltmak, inceltmek ya da gerginliğini artırmak gerekmektedir.

Ses İnceltme Ameliyatı nasıl yapılır?

Ses inceltme uygulaması, ses frekansını arttırarak sesinin incelmesini sağlamak için ses tellerinde diğer bir deyimle ses kıvrımlarında değişiklik ve düzenlemelerin yapıldığı cerrahi müdahaledir. Farklı cerrahi teknikleri uygulanabilmektedir:

Tiroplasti Tip 4 (Isshiki Thyroplasty Type IV – Tension): Yaygın Olarak Kullanılan Tekniklerden Biridir. Krikotiroid Yaklaşım (Cricothyroid Approximation) Olarak Da Adlandırılan Bu Teknikte; Boyun Ön Alt Kısmında Yapılan Küçük Bir Kesi Ile Gırtlaktaki Iki Büyük Kıkırdak (Thyroid Cartilage) Birbirine Yaklaştırılıp Uzatılarak Ve Ses Kıvrımı Kenarları Gerilerek Ses Yüksekliği / Perdesi Arttırılmaktadır. Bu Şekilde Ses Inceltilmektedir. Çoğunlukla Lokal Anestezi Altında Uygulanmakta Ve Hastanın Operasyon Esnasında Sesin Yapılandırılmasını Duyması Sağlanarak Yeterli Incelme Yapılmaktadır.

Wendler Tiroplasti (Wendler Glottoplasty): Genel Anestezi Altında Ağız Içerisinden Ses Tellerine Müdahale Edilen Bir Yöntemdir. Ses Tellerinin Üçte Birlik Bir Kısmı Birbirine Dikilerek Ses Telleri Kısaltılır Ve Sesin Incelmesi Sağlanır. Elde Edilen Başarılı Sonuçlar Nedeniyle En Çok Tercih Edilen Cerrahi Müdahale Tekniğidir.

Lazer İnceltme (Laser-Assisted Voice Adjustment – LAVA): Genel Anestezi Altında Ağız Içerisinden Ses Tellerine Lazerle Müdahale Edilen Bir Yöntemdir. Ses Tellerinin Titreşimli Kısmı Lazer Yardımıyla Kısaltılır Ve Sesin Incelmesi Sağlanır.

Ses inceltme ameliyatı çoğunlukla ağrısız bir şekilde sonuçlanmakta, hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Operasyon sonrasında genelde bir haftalık ses istirahatı önerilmektedir. Sesin tam oturması 3-5 aylık bir süre gerektirmektedir. Bu süre zarfında ses terapisi desteği, sonuca daha hızlı ulaşmaya yardımcı olmaktadır.

Ses teli ameliyatları, sıradan cerrahi müdahaleler değildir. Bu nedenle özellikle ses hastalıkları ve cerrahisinde deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Eğer siz de sesinizin kalın olmasıyla ilgili problemler yaşıyor ve sesinizin incelmesini istiyorsanız, iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Ses İnceltme Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
1 Saat
İşlem Süresi 1 Saat
5 Gün Sonra
İşe Ne Zaman Dönülür 5 Gün Sonra
Genel Anestezi
Anestezi Genel Anestezi
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp