Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Spazmodik Disfoni ve Ses Teline Botoks Uygulanması

Spazmodik Disfoni ve Ses Teline Botoks Uygulanması

Ses tellerindeki titreşim bozukluğu nedeniyle yaşanan, ses kısıklığı ya da sesin ince veya kalın bir şekilde düzensiz çıkması şeklinde kendini gösteren fonksiyonel ses bozukluklarına Disfoni denir.

Ses bozukluklarının tamamı için de genel bir terim olarak kullanılmaktadır. Disfoninin en önde gelen nedeni; ses tellerinin yanlış kullanılması ve zorlanmasıdır. Yanlış kullanım devam ettiği takdirde ses tellerinde nodül, polip, kist, kanser ya da felç gibi doku bozulmaları görülebilmektedir.

Spazmodik Disfoni ve Ses Teline Botoks Uygulanması

Fonksiyonel ses bozukluğunun, konuşma esnasında yaşanan ani kasılmalar (spazm) ile birden bire görülmesine ise Spazmodik Disfoni denir. En önemli özelliği süreğen yani kronik bir ses bozukluğu olmasıdır. Söz konusu kasılma nöbetleri uzun süre devam eder ve sık sık tekrarlanır.

Spazmodik disfoni esnasında ses telleri; normalde sergilemeleri gereken hareketleri sergilemezler. Aniden gergin bir hal alıp kasılırlar. Ses üretme fonksiyonunu yerine getiren ses tellerinin bu anormal davranışıyla ses aniden kısılır ya da boğuk, titrek, kesintili bir şekle dönüşür. Kasılmalar sırasında ses teli ve gırtlakla ilgili istem dışı işlevler normaldir, sadece ses etkilenir. Kasılmalar gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilir.Spazmodik Disfoni psikiyatrik hastalıklarla benzerlik gösterse de tamamen organik bir hastalıktır. Sıklıkla 30-50 yaş aralığında görülür ve seyrek yaşanan ses üretme zorluklarıyla başlayıp zamanla daha sık ve zorlayıcı bir probleme dönüşür.

Spazmodik Disfoniye neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle tanı koymak da güçtür. Ses telleri ve fonksiyonlarının, beyin ve sinir fonksiyonlarının, aynı zamanda ses üretimi ve kullanımının incelenebilmesi için kulak-burun-boğaz uzmanı, nörolog, dil ve konuşma terapistinin eş zamanlı olarak yapacağı bir inceleme ile tanılama yapılabilmektedir.

Spazmodik Disfonide zaman zaman ilaç tedavisi, ses terapisi, tiroplasti, kas elektriksel stimülasyonu (uyarım) gibi yöntemlere başvurulsa da kesin iyileşme sağlayan ve genel kabul gören bir tedavisi bulunmamaktadır. Günümüzde ses tellerinden birine veya her ikisine Botoks (Botulinum Toksin) enjeksiyonu uygulanarak ses tellerinin gerginliği azaltılabilmekte ve güçsüzleşen ses telleri nedeniyle kasılma şikâyetleri asgari düzeye indirilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi diğer yöntemlere nazaran en çok tercih edilen yöntem haline gelmiştir.

Spazmodik Disfoni botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Botoks (Botulinum Toksin) doğada bulunan Clostridium Botulinum bakterisinden türetilir. Aslında çok zehirli bir toksindir. Ancak insanlara son derece küçük konsantrasyonda verilebilmektedir.

Kasların kasılması, sinirler tarafından salınan asetilkolin ismi verilen bir kimyasalın kas hücreleri üzerindeki alıcılara (reseptör) yapışmasıyla olur. Botoks, sinirler tarafından asetilkolinin salınmasını önleyerek kasların zayıflamasını sağlar ve kasılmayı engeller.

Spazmodik Disfoni hastalarında botoks, genellikle küçük bir iğne ile boyun bölgesinden girilerek ses telleri içerisine enjekte edilmektedir. Hastanın durumuna ve talebine göre kısa süreli genel anestezi altında uzun bir iğne ile ağız bölgesinden girilerek de boğaz iç kısmından ses telleri içerisine enjekte edilebilmektedir. Bu şekilde ses telleri gevşemekte ve kasılmalar zayıflamaktadır.

Konulan tanı ışığında ses tellerinden birine ya da her ikisine birden uygulanabilir. Zehirlenme riski yoktur, vücuda yayılmaz. Estetik operasyonlarda kullanılan botoks miktarı genelde 40-80 doz şeklindedir. Spazmodik Disfoni için kullanılan doz ise en fazla 15 doz olmak üzere çoğunlukla 1-2 dozdur. Botoksun etkisi 24-72 saat içerisinde görülebilmektedir. Bu süre nadiren 5 güne kadar çıkabilmektedir. Botoks etkisini gösterdikten sonra hasta genelde üç aşamadan geçmektedir:

  • Nefes Evresi: Botoksun etkisinin en fazla olduğu ve ses teli kaslarının en zayıf olduğu aşamadır. Çıkan ses zayıf ve tizdir. Geçici olarak yutma ve yutkunma zorluğu yaşanabilmektedir. Birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir.
  • Normal Evre: Botoksun etkisi normal seviyededir ve ses teli kasları biraz güçlenmiştir ancak kasılamayacak kadar gevşektir. Çıkan ses ve nefes alma normaldir. Birkaç hafta ya da birkaç ay sürebilir.
  • Yenilenme Evresi: Botoksun etkisi azalır ve yok olur ve ses teli kasları tekrar güçlenmiştir, kasılmalar tekrar yaşanabilmektedir. Çıkan ses ve nefes alma kötüleşir. Yeniden enjeksiyon ihtiyacı belirir.

Uzun süredir tekrarlayan ses kısıklığı probleminiz varsa ve tedavi olmak istiyorsanız; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; ses bozukluklarının teşhisi ve tedavisi için kendisini adamış, en yeni teknolojiler ile donatılmış araç ve aparatları kullanan, özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Spazmodik Disfoni ve Ses Teline Botoks Uygulanması Hakkında Bilgiler

Yılda 2 Kez
Kaç Seans İşlem Yapılır Yılda 2 Kez
10 Dakika
İşlem Süresi 10 Dakika
Hemen
İşe Ne Zaman Dönülür Hemen
Lokal Anestezi
Anestezi Lokal Anestezi
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp