Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Çene Ucu Dolgusu

Çene Ucu Dolgusu

Simetri, bir eksen ile ayrılmış iki bölgenin eksene göre yapısal ve biçimsel benzerlikteki görüntüsü demektir. Yapısal ve biçimsel benzerliği, bu bölgelerde bulunan iki veya ikiden fazla cisim arasındaki yerleşim, şekil ve ölçü uygunluğu belirler.

Yüz güzelliği ise; baş bölgesinde bulunan organ ve yapıların biçim, orantı ve renk olarak birbiriyle uyumlu olması, doğru simetriyi oluşturması ve bunun sonucunda da estetik bir beğeni sağlamasıdır.

Çene Ucu Dolgusu

Alın, iki kaş arası (belce), burun sırt kemiği ve çene orta noktalarından geçtiği farz edilen dikey hat, yüzün simetri eksenini oluşturur. Yüzdeki biçim ve orantı uyumu, bu eksene göre değerlendirilir. Bu nedenle bir yüzün güzel olarak kabul görmesindeki en önemli yapılar, simetri ekseni üzerinde çıkıntı şeklinde yer alan burun ve çenedir. Burun ucu ve çene ucunun aynı hizada ve yüz ile uyumlu olması, yüzün orantılı ve güzel görünmesini sağlar. Burun gibi çene de görüntüsüyle tüm yüzün görünümünü etkilemektedir. Örneğin çenesi geride olan kişilerin burnu normal olsa bile büyükmüş gibi algılanır ve tüm yüzün simetrisine etki eder.

Çene yapısından memnun olmayan ya da çene yapısını güçlendirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen birkaç alternatif bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenlerden birisi de çene ucu dolgusudur. Çeneye estetik bir görünüm kazandırmak ve yüzdeki orantıyı iyileştirmek için dolgu malzemesinin çene bölgesinde, deri altına enjekte edilmesi şeklinde yapılan ameliyatsız estetik uygulamaya Çene Ucu Dolgusu denir. Yapılan uygulama ile çene ve çene hattı yumuşak geçişlerle belirginleştirilir. Dolgu etkisi 12 ila 18 ay süren geçici bir uygulamadır. Tercihe göre, kullanılan malzeme değiştirilerek bu süre 2-3 yıla kadar çıkarılabilmektedir. Tabi ki cildin genel durumu, uygulamanın tekrar sayısı, yaş ve uygulama dozuna göre bu süre değişebilmektedir.

Çene ucu Dolgusu Neden Yapılır?

Çene ucu dolgusuna duyulan ihtiyaç çoğunlukla, herhangi bir yapısal problem olmadan, estetik olarak daha güzel görünme şeklinde kendini gösteren kozmetik taleplerde yoğunlaşmaktadır. Çene bölgesinde kesi yapılmaması ve ameliyat izi oluşmaması, maliyet olarak farklı bir cerrahi uygulama olan çene protezinden (implant) daha ucuz olması, genel anesteziye ve müdahale sonrası ayrıca bir tedaviye ihtiyaç duyulmaması, 2-3 gün içerisinde istenilen görüntüye ulaşılabilmesi, normal hayata süratle dönülebilmesi ve her şeyden önemlisi uygulama etkisinin geçici olması nedeniyle kozmetik taleplerin karşılanmasında en etkin uygulama olarak çene ucu dolgusu tercih edilmektedir.

Çene ucu dolgusu; farklı çene hattı oluşumlarını denemek için geçici bir yöntemdir. Bu dönem sonunda aynı çene yapısının devam ettirilmesi arzu edildiğinde, tekrar uygulamaları yapılır. Tekrar uygulamaları, ilerleyen süreçte çene ucu protezi uygulamalarından daha pahalı bir hal alabilmektedir. Bu nedenle çene ucu dolgusu, kalıcı olarak çene yapısını değiştirmek isteyen insanlar tarafından çoğunlukla, çene ucu protezinden önce, deneme maksatlı olarak talep edilmektedir.

Bununla birlikte bazı kişilerde; çenenin yüze oranla daha büyük ya da küçük, çene hattının belirsiz, simetri eksenine göre kayık ve asimetrik olduğu, bazı kişilerde ise çene altında sarkmalar olduğu görülmektedir. Bu kişilerin bir kısmı, görüntüleriyle ilgili bir problem yaşamazken, bir kısmı çenenin küçük ya da büyük olmasından, çenenin genel hatlarından ve görünümünden ya da çenenin alt bölgesinde sarkan ve kırışan bölgeden şikâyetçi olurlar.

Çene yapısındaki bozukluklarla ilgili en sık rastlanan durum; çenenin küçük ve geride bulunmasıdır. Alt çenenin görünüm değerlendirilmesi yapılırken öncelikle dişlerin yapısı incelenir. Çünkü dişlerin olmaları gereken konumun dışında ve bozuk yapıda olmaları nedeniyle kapanma sorunu yaşanabilir. Diş yapısında herhangi bir problem olmasa bile alt çene geride olabilir. Alt çene geride olmasa da üst çene ileride olduğu için gerideymiş gibi görünebilir. Bir başka olasılık ise her iki çenenin de geride olabilmesidir. Alt çenenin bu şekilde geride olmasına Retrogeni denir. Dişlerin ya da alt çenenin konumunda herhangi bir anormallik olmadan sadece alt çene ucunun küçük olmasına ise Mikrogeni denir. Mikrogeni problemi için en uygun çözüm yöntemi çene ucu dolgusudur.

Yüz yapısı kişiden kişiye farklılık gösterse de çoğunlukla gençken daha üçgensi bir yapıya sahiptir. Yaşlanmayla birlikte yüzde meydana gelen sarkmalar nedeniyle çene hatları kaybolmakta ve yüz, kare bir yapıya bürünmektedir. Çene ucu dolgusu ile bu soruna müdahale edilmekte ve çene hattı belirginleştirilmekte, oval bir şekle dönüştürülebilmektedir. Daha erkeksi bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerde ise çene yapısı daha keskin hatlara sahip bir şekle ve geniş bir yapıya kavuşturulabilmektedir.

Çene ucu Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene ucu dolgusu; alanında uzman ve deri altı dolgu uygulamalarında deneyimli bir kulak – burun – boğaz doktoru tarafından yapılan ağrısız bir müdahaledir. Hastanın şikâyet ve talepleri göz önünde bulundurularak, iki boyutlu ya da üç boyutlu simülasyonlar kullanılarak, yapılacak müdahalenin planlaması yapılır ve operasyon sonrası oluşacak muhtemel görüntü değerlendirilir.

Hamile ve bebek emziren anneler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, cilt problemi olanlar uygulama öncesi mutlaka doktoru bilgilendirmelidirler.

Çene ucu dolgusunda sıklıkla; vücudumuzun doğal yapısında da bulunan, kozmetik ürünlerde ve birçok dolgu estetiği uygulamasında kullanılan bir bileşik olan Hyaluronik Asit (HA) ve türevleri kullanılır. Kendi ağırlığının neredeyse 1000 katı kadar su tutabilen bu moleküler bileşik, cildin ihtiyacı olan nemi dengede tutmaktadır. Vücudun doğal yapısında bulunması, cildi nemlendirmesi, hücresel yenilenme sağlaması ve alerji ya da başka bir yan etkiye sebep olma olasılığının çok düşük olması nedeniyle bu madde tercih edilmektedir.

Kullanılan bir başka yöntem ise, kişinin kendi vücudundan ve kök hücreden elde edilerek hazırlanan zengin yağın (otolog yağ) bölgeye nakledilerek enjeksiyonudur. Kullanılan doku hastanın kendisine ait olduğundan doğaldır ve alerjik etki göstermez, uyumsuzluk yaşanmaz, herhangi bir hastalık bulaşması söz konusu olmaz. Transfer edilen doku canlı doku olduğundan, dolgu etkisi yüksektir. Maliyeti düşüktür ve tekrarlanabilir.

Dolgu uygulamalarında bu iki dolgu malzemesinden daha kalıcı olan Kalsiyum Hidroksilapatit ve Biyobozunur Polimer gibi suni üretimle elde edilen maddeler de kullanılmaktadır. Önemli olan kullanılan dolgu maddelerinin, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ürünler olmasına dikkat edilmesidir.

Operasyona başlamadan önce dolgu yapılacak bölge işaretlenir, anestezi maksatlı kullanılan krem yardımıyla lokal anestezi yapılır. Daha sonra dolgu malzemesi planlanan bölgeye enjekte edilir.

Uygulama en fazla yarım saat içerisinde tamamlanır ve hasta normal hayatına devam eder. 2-3 gün içerisinde arzu edilen görüntü oluşur. Bu süre içerisinde enjeksiyon bölgesinde geçici olarak hafif kızarıklıklar ve şişlik görülebilir. İlk bir hafta aşırı sıcak ortamlardan ve çok sıcak banyo yapmaktan kaçınılmalıdır.

Kullanılan dolgu maddeleri, deri içerisinde etki ömrü sona erdiğinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu nedenle kalıcı bir etki bırakmazlar.

Çene Ucu Dolgusu Fiyatları Nelerdir?

Çene ucu dolgusu fiyatı hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her uygulama kendine has şartlar içermektedir. Hastanın talebi ve ihtiyacına göre yapılacak dolgu miktarı ve dolgu malzemesi değişecek, bu da fiyatı etkileyecektir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından; estetik müdahale fiyatlarının yazılı olarak açıklanmasının, haksız rekabete yol açacağı değerlendirilmiş ve paylaşılması sakıncalı görülmüştür.

Çenenizin görüntüsünden memnun değilseniz ve dolgu yaptırarak çenenizi güçlendirmek, daha güzel bir görünüme sahip olmak istiyorsanız; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çene Ucu Dolgusu Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
1-1,5 Yıl
Kalıcılık Süresi 1-1,5 Yıl
5 Dakika
İşlem Süresi 5 Dakika
Hemen
İşe Ne Zaman Dönülür Hemen
Lokal Anestezi
Anestezi Lokal Anestezi
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp