Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Koltuk Altı Botoksu

Koltuk Altı Botoksu

Botoks Terleme Tedavisine Nasıl Etki Eder?

Terleme (hidrozis); kas ve salgı bezlerine iletimde bulunan otonom (istemsiz) sinir sistemi tarafından kontrol edilen,  vücut ısısını, su ve tuz oranını dengede tutan doğal bir metabolik fonksiyondur.

İnsan vücudunda kıvamlı / kokulu ve berrak / kokusuz ter salgılayan iki ila beş milyon arasında ter bezi mevcuttur. Beyinde üretilen duyusal uyaranlar (korku, heyecan, stres, öfke) ve / veya ısı uyaranları (sıcak dış ortam, yoğun fiziksel aktivite, hormonlar), otonom sinir siteminin alt sistemi olan sempatik sinir sistemi tarafından ter bezlerine iletilir ve ter bezleri tepki vererek sıvı üretirler.

Koltuk Altı Botoksu

Ter bezleri tarafından verilen tepkinin yüksek düzeyde olması ise aşırı terlemeye (hiperhidrozis) yol açar. Hipertiroidi, şeker hastalığı, hipoglisemi, menopoz, Parkinson, enfeksiyon, kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, obezite hastalıklarının veya psikolojik rahatsızlıkların bir göstergesi olarak aşırı terleme (sekonder hiperhidrozis) olabilmektedir. Bununla birlikte hiçbir sağlık sorunu olmayan kişilerde de kontrolsüz ve aşırı terleme görülebilmektedir (idiopatik lokalize hiperhidrozis).

Aşırı terleme tedavisi için farklı yöntemler uygulansa da en etkin ve yaygın tedavi şekli, botoks uygulaması ile yapılan tedavidir.

Sinir sistemi tarafından uyarılar iletildiğinde, sinir uçlarından asetilkolin ismi verilen bir kimyasal salınır. Asetilkolin ter bezleri üzerindeki alıcılara (reseptör) yapışır ve onları uyarır. Asetilkolin tarafından uyarılan alıcılar, ter bezlerinin çalışmasını ve sıvı salgılamalarını sağlarlar.

Clostridium Botulinum bakterisinden laboratuar ortamında türetilmiş, saflaştırılmış protein içerikli bir toksin olan Botoks; enjekte edildiği bölgedeki sinirlerin asetilkolin salgılamasını önleyerek sinir uçlarını bloke eder, ter bezlerini zayıflatır, dürtüleri ve sıvı üretimini engeller.

Koltuk Altı Botoksu Nasıl yapılır?

Ter bezleri tarafından üretilen sıvı, ilk etapta kokusuzdur ve asitli bir yapısı vardır. Zaman, ısı ve vücudun mikro organik aktivitelerinin etkisiyle asidik haldeki sıvı, baz yapısı içeren amonyağa dönüşür. Bu dönüşüm ter kokusunun oluşmasına sebep olur.

Genital bölge ve koltuk altı haricindeki bölgelerde berrak ter salgılayan bezlerinin sayısı, kıvamlı ter salgılayan bezlerin sayısından on kat daha fazla olduğundan, kıvamlı teri baskılarlar. Koltuk altında ise kıvamlı ter bezleri ile berrak ter bezleri eşit sayıda bulunduğundan, kıvamlı ter salgılayan bezler baskın hâle gelir ve üretilen ter, kokulu bir hâl alır. Ayrıca koltuk altı bölgesi, doku itibariyle bakterilerin hızla çoğalabileceği bir yapıya sahiptir.

Koltuk altı ter bezlerinin hem duyusal uyaranlara hem de ısı uyaranlarına karşı tepki gösteren bezler olması ve kokulu bir şekilde ter üretmeleri nedeniyle; aşırı terleme ile ilgili olarak en sık karşılaşılan şikâyet koltuk altı terlemesidir. Ayrıca terlemenin oluşturduğu izler, diğer insanlar tarafından görülebilmekte ve rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Çoğu zaman ter ve koku önleyici ürünler dahi çare olamadığından, tıbbi çözümler tercih edilmektedir.

Koltuk altı terlemesi şikâyeti ile başvuran hastalarda öncelikle terlemeye sebep olan ikincil bir hastalığın olup olmadığına dair muayeneler yapılır. Çünkü Sekonder hiperhidrozis, terlemeye sebep olan hastalığın tedavisiyle sonlandırılabilmektedir. Hiçbir sağlık sorunu olmadığı halde kontrolsüz ve aşırı terleme (idiopatik lokalize hiperhidrozis) tespit edildiği takdirde nişasta – iyot testi yapılarak terleme alanı ve botoks uygulanacak alan belirlenir.

Botoks uygulaması öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar ve alkol kullanımı en az 5 gün önce kesilmelidir. Epilasyon ve ağda ile yapılan temizlikler, uygulamadan 15 gün önce ve sonrasına kadar yapılmamalı, 3 gün önce tıraşlama yapılmalıdır. Son 24 saat içinde krem, deodorant, parfüm kullanımı; son 3 saatte ise sıcak sıvı tüketimi bırakılmalıdır.

Koltuk altı botoksu uygulamasında; kanül ya da ince uçlu iğneler yardımıyla deri altındaki ter bezlerine farklı noktalardan 15-20 dakikalık bir süre zarfında enjekte edilen botoks, ter bezlerini zayıflatarak gevşemelerini sağlar. Sinir uçları bloke edildiğinden ter bezleri, uyaranlara karşı tepki vermez, sıvı salgılamazlar ve aşırı terleme problemi ortadan kalkar. Enjeksiyon esnasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez, sadece hafif yanma ve sızı hissedilebilir, enjeksiyon alanlarına buz tedavisi (soğuk kompres) uygulanarak bu sızılar azaltılabilir.

Uygulama sonrasında hastanede yatılmaz, günlük hayata devam edilir. Aynı gün işe dönülebilmektedir. Ancak ilk birkaç gün aşırı güç gerektiren ve vücudun ısı seviyesini arttıran ağır aktivite ve aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalı, botokslu bölgeler ovuşturulmamalıdır.

Botoks Tedavisi Terlemeyi ne Kadar Engeller?

Tek bir seans olarak aşırı terlemeye karşı uygulanan botoksun etkisi bir hafta içerisinde görülmeye başlar ve yaklaşık 2 hafta içerisinde istenilen sonuç elde edilir. İki hafta içerisinde elde edilen sonuç kısıtlı olduğu takdirde ek doz uygulanabilmektedir. Diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi etkisi genellikle 4 – 6 ay sürmekle birlikte, 1 yıla kadar sürdüğü de görülmektedir. Uygulamanın yılda bir kez tekrarlanması, botoks uygulamalarının etki ömrünün uzamasına yardımcı olmaktadır.

Uygulama süresi çok kısa olan terlemeye karşı uygulanan botoksun, başarı oranı oldukça yüksektir. Koltuk altı bölgesi ile ilgili çok ağır vakalarda, engellenemeyen aşırı terlemeyi sonlandırmak için sinirlere yönelik cerrahi tedavi uygulanabilmekte ya da koltuk altı ter bezleri cerrahi müdahale ile çıkarılabilmektedir.

Koltuk Altı Botoksu Zararı Var mıdır?

Botoks uygulamalarında; yan etki oluşma riski oldukça düşüktür. Çok sık olmamakla birlikte botoks enjekte edilen bölgede ağrı, uyuşma, kızarıklık, morarma, şişme, iltihaplanma ve kanama görülebilmektedir. Ayrıca alerji problemi olan hastalarda kaşıntı, halsizlik, baş dönmesi, döküntü gibi şikâyetlere rastlanmıştır.

Koltuk altı botoksu, alanında uzman ve deneyimli kişilere yaptırıldığı takdirde herhangi bir risk içermez. Uygulama ile ter bezlerine kalıcı bir zarar verilmez, sadece daha az uyarılmaları sağlanır. Bu nedenle metabolizmanın normal işleyişini engellemez.

Botoksla Terleme tedavisi Fiyatları Ne Kadardır?

Botoks uygulaması ile terleme tedavisi fiyatları hakkında genel bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü her uygulama kendine özel şartlar içermektedir. Hastanın talebi ve ihtiyacına göre botoks uygulanacak alan ve miktar değişecek, bu da fiyatı etkileyecektir. Bazı uygulayıcılar kullanılan ünite miktarına göre, bazıları ise uygulama bölgelerine göre standart ücret talep etmektedirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından; estetik müdahale fiyatlarının yazılı olarak açıklanmasının, haksız rekabete yol açacağı değerlendirilmiş ve paylaşılması sakıncalı görülmüştür.

Koltuk altlarınızda günlük hayatınızı etkileyecek şekilde aşırı terleme oluyorsa ve bu konuda yardım almak istiyorsanız; iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Koltuk Altı Botoksu Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
6-8 Ay
Kalıcılık Süresi 6-8 Ay
5 Dakika
İşlem Süresi 5 Dakika
Hemen
İşe Ne Zaman Dönülür Hemen
Lokal Anestezi
Anestezi Lokal Anestezi
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp