Telefon

0 532 514 24 88

E-Posta

info@eladazizli.com
TR
TR EN RU

Mutasyonel Falsetto Puberfoni

Mutasyonel Falsetto Puberfoni

Çocuk olmak demek; merak etmek, öğrendikleriyle ve yaşadıklarıyla mutlu olmak, geleceği düşünmeden – geçmişten küsmeden kaygısızca yaşamak, sadece ama sadece o ana doymaktır.

Çok sürmez ama bu güzellik… Gün geçtikçe her sağlıklı çocuk, yaşının gerektirdiği büyümeyi ve gelişmeyi yaşayarak erişkinliğe ulaşır. Fakat önce hormonların etkisiyle; düşüncelerin, duyguların, alışkanlıkların ve vücudun değiştiği, çocuklukla erişkinlik arasındaki eşik olan ergenliği geçmesi gerekir.

 

Mutasyonel Falsetto  Puberfoni

Ergenlik (puberty) başlangıcı kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel kabul kız çocuklarının 10, erkek çocuklarının ise 12 yaşında ergenliğe adım attığıdır. Ergenliğe geçiş yapan çocuklarda, büyümenin gereği olan psikolojik ve fizyolojik bazı değişiklikler görülür.

Vücutta bulunan birçok organ ve dokuda yaşanan değişim, erkeklerde daha baskın olacak şekilde gırtlaktaki ses tellerinde de kendisini gösterir; sesin yüksekliği (perdesi) ve kalitesi değişir. Özellikle erkeklerde ses telleri, daha uzun ve kalın bir yapıya bürünerek sesin kalınlaşmasına yol açarlar. Bu süreç yaklaşık olarak 18 yaşına kadar devam eder. Ses değişiminin ilk evresi başlangıç (pre-mutasyon) evresidir. Sonrasında ise değişim (mutasyon) ve değişim sonrası (post-mutasyon) evreleri yaşanır.

Erkek bir bireyin, ses değişiminin üçüncü ve son evresi olan post-mutasyon evresi tamamlanmasına ve ses perdesine etki eden herhangi bir organik neden olmamasına rağmen, tiz ve ince bir sese (falsetto) sahip olmasına Mutasyonel Falsetto (Değişimsel Tiz Ses) veya Puberfoni (puberphony) denir. Tedavi edilmediği takdirde erişkinlikte de uzun yıllar devam edebilir. Puberfoni; fiziksel bir rahatsızlık değil, hızlı gelişen ses tellerine ayak uyduramama sonucunda ortaya çıkan, sesin yüksek perdede hatalı kullanılmasında ısrar edilen bir alışkanlık sorunudur. Kadınlarda çok nadir görünür.

Mutasyonel Falsetto Puberfoni Belirtileri Nelerdir?

Puberfoninin tipik karakteri; perde kırılmaları, tek perdeden konuşma ve ses perdesinin anormal düzeyde olmasıdır. Bununla birlikte ses kısıklığı, nefes yoksunluğu, ses yorgunluğu, çift sesli konuşma gibi şikâyetler de bildirilmektedir.

Puberfoni hastalarına yapılan fiziki muayenelerde genellikle anatomik bir hasar ya da bozukluğa rastlanmaz. Çoğunlukla ses tellerinin tamamının değil yalnızca ince olan ön kısmının titreştiği, bu nedenle de ses frekansının azalarak sesin ince çıkmasına sebep olduğu tespit edilmektedir. Hastalar tarafından en sık belirtilen şikâyetler; yaşıtları tarafından dalga geçilmesi, ciddiye alınmama, kötü şakalara maruz kalma ve telefon görüşmelerinde kadın olarak algılanmalarıdır.

Puberfoni belirtileri gösteren ve / veya farklı şikâyetleri olan kişilerin ses özellikleri ve ses telleri uzman bir kulak – burun – boğaz doktoru tarafından incelenerek tanı konulur. Tanılamada hava yolunun açıklığının sübjektif olarak incelendiği GRBAS Skalası (Grade-derece, Roughness-pürüzlülük, Breathiness-soluklu olma, Asthenia-yorgunluk, Strain-şekil değiştirme) sık kullanılan bir ölçüm aracıdır. Aynı şekilde akustik analiz yapan ve temel frekans, gürültü, ses titremesi gibi ses parametrelerini sayısal olarak değerlendirebilen Çok Boyutlu Ses Analiz Programı (Multi-Dimensional Voice Program- MDVP) ve Konuşma Aralığı Profili (Speech Range Profile – SRP) de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mutasyonel Falsetto Puberfoni Sebepleri Nelerdir?

Puberfoninin nedenine ilişkin olarak yapılmış kapsamlı ve sistematik bir çalışma bulunmamakla birlikte, fiziksel, psikolojik ve zihinsel birçok faktörden kaynaklandığı değerlendirilmektedir;

  • Cinsel Olgunluğa Geç Ulaşma,
  • Erkeklik Hormonu (Androjen) Ve Kadınlık Hormonu (Östrojen) Yetersizliği Olarak Bilinen Hipogonadizm,
  • İşitme Problemleri, Nörolojik Ve Hormonsal Sorunlar,
  • Ergenliğe Girişle Birlikte Vücutta Meydana Gelen Hızlı Değişikliklere Karşı Direnç Gösterme Dürtüsü,
  • Kalın Ses Tonundan Hoşlanmama, Çocukluk Sesini Devam Ettirme Isteği,
  • Yaşlanma Hissi, Genç Kalma Isteği Ve Duygusal Stres,
  • Meydana Gelen Hızlı Değişim Nedeniyle Çevreye Karşı Duyulan Utanç,
  • Erkekler Için, Sürekli Kadın Bireylerle Zaman Geçirme Başlıca Sebeplerdir.

Mutasyonel Falsetto Puberfoni Nasıl Tedavi Edilir?

Puberfoni, tedavisi en kolay ses bozukluğudur ve tedavi sonrası kesin iyileşme sağlanır. Ses telleri veya çevresinde anatomik başka bir problem olmadığı durumda, genellikle 30 – 40 dakikalık tek seanstan oluşan bir ses terapisi ile tedavi edilebilir.

Ses terapisinde amaç; gırtlak kaslarının doğru pozisyonunun bulunması ve Biofeedback (biyolojik geri besleme) yöntemi ile ses perdesinin doğru kullanılması alışkanlığının sabit hale getirilmesidir. Biofeedback yöntemi ile kişi ekrana aktarılan kendi ses dalgalarını görür, kaydedilen ince ve kalın sesini duyar, problemin fizyolojik nedenlerle olmadığını anlar ve gördüğü dalgalara göre sesini ayarlayarak doğru ses perdesini bulur. Daha sonra görüntüler kullanılarak ses aralığı genişletme alıştırmaları yapılarak uygun perdede ses kullanımı sabitlenir.

Puberfoni, sonuçları itibariyle bireye fiziksel rahatsızlıktan ziyade psikolojik sorunlar yaşatan bir sorun olduğundan, ses terapisi ile eş zamanlı olarak psikolojik yardım alması da tavsiye edilmektedir.

Ses teli sorunları ile birlikte görülen puberfoni vakalarında ses kalınlaştırma ameliyatları yapılabilmektedir.

Ergenlik dönemi bitmesine rağmen hala ince ses problemi yaşıyorsanız, iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir; ses teli bozukluklarının teşhisi ve tedavisi için kendisini adamış, en yeni teknolojiler ile donatılmış araç ve aparatları kullanan, özel talep ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutan merkezimizde tedavi olabilir, hastalığınız hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mutasyonel Falsetto Puberfoni Hakkında Bilgiler

1 Seans
Kaç Seans İşlem Yapılır 1 Seans
1 Saat
İşlem Süresi 1 Saat
Hemen
İşe Ne Zaman Dönülür Hemen
Herkesin vücut yapısı farklılık gösterir. Bundan dolayı herkesin tedavi süreci, planlaması ve sonuçları da farklılık göstermektedir. İşlem hakkında verilen bilgiler ortalama değerlerdir.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Online Randevu Al

Hastalarımızdan YorumlarHastalarımızdan Yorumlar

Melisa Aktürk

Elad bey ile ilk görüşmemde kendisine hemen güvendim. Hem sıcak kanlı, güler yüzlü bir doktor hem de detaylıca, dürüstçe her şeyi açıklıyor. Ameliyatımın 1. ayındayım. Morluksuz, ağrısız bir süreç geçirdim. Ayrıca daha şimdiden burnumun şeklini çok seviyorum :) Doğal, yüzünüzle uyumlu bir burun istiyorsanız Elad bey çok doğru bir tercih. Ekibi ve kendisi çok ilgililer. Ameliyatı yaptım bitti diye düşünmüyorlar. Gönül rahatlığı ile doktorumu tavsiye edebilirim. Kendisine ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Elif Demirtaş Kanburoğlu

Kendisine ilk görüşme için gittiğiniz de zaten ameliyat için gün alıp çıkacaksanız :) o kadar tatlı ve herşeyi en ince detayına kadar anlatan bir doktor. 1 tane kötü yorum gördüm bence kasti Elad beyi tanıyan herkes böyle bir üslupla hastaya davranmayacağını bilir

Burcu Çebi

Görebileceğiniz en tatlı, en ilgili, güleryüzlü doktorlardan biri olacağından şüpheniz olmasın! Yaptığı güzel işlerle, duruşuyla muazzam bir insan. Ameliyatımın 5. ayındayım ve onu tercih ettiğim için çok mutluyum. İyi ki siz Elad Bey :) Güzel daha nice işlere imzanızı atacağınızdan şüphem yok. Ve siz bir işlem görmek isteyip, araştırmaya giren ve bu yorumu okuyan sevgili arkadaşlar, Elad Bey’i tercih ederseniz mutlu olursunuz

İletişim Bilgileri

Bizimle iletişime geçmek isterseniz, lütfen formu doldurun veya bize bir e-posta gönderin.

İletişim

Kültür Mahallesi, Ahmet Adnan Saygun Caddesi Akmerkez No:3 Kat: 10 D2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Yol Tarifi Al info@eladazizli.com 0 532 514 24 88

International :

+90 543 738 35 56

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız
Elad Azizli Whatsapp